תוכן עניינים

נשים הסובלות מהשמנת יתר
נשים הסובלות מהשמנת יתר

בכתבה זאת השתדלנו לענות על מספר שאלות ותשובות פופולריות בנושא השמנה, אשר הגיעו אלינו בתיבת המייל בחודשים האחרונים. כל השאלות סובבות סביב נושא ההשמנה הן מבחינה גנטית ובריאותית והמלצות מה עלייך לעשות בהתאם.

אנו בצוות גו ליידי מקוות כי תקבלי תשובות לשאלותיך בכתבה הבאה או בכתבות נוספות שיש באתר, במקביל אנו ממליצות לך להוסיף ולהרחיב את הידע שלך על ידי קריאה באינטרנט ובספרות המקצועית-אקדמאית.

שאלות ותשובות פופולריות בנושא השמנה שעליך לדעת

השמנתי מאוד באזור הפנים, האם אוכל לרדת במשקל רק בפנים?

לא אלא אם כן תעשי שאיבת שומן נקודתית בפנים! כאשר פוצחים בתהליך של ירידה במשקל בין אם זה אכילה בריאה ומסודרת בשילוב עם ספורט (פעילות אירובית בעיקר) לטובת השגת מטרה של לרדת במשקל, הירידה תהיה בצורה גנרית וכללית ולא נקודתית (לא רק מאזור הפנים אלא בבטן, בירכיים, בחזה, בישבן ובזרועות). כל אישה מגיבה אחרת לאופן הירידה במשקל וזאת בשל נתונים גנטיים המובנים בגופה.

השמנתי לאחרונה בבטן, איך אוכל להוריד אותה?

עליך לשאול את עצמך מהי הסיבה או מהו הטריגר שגרם לך להשמין לאחרונה. למשל: אולי הפרזת מבחינה תזונתית? אולי את במחזור? אולי נטלת כדורים שונים לאחרונה? אולי הג'ינס הוא זה שהתכווץ בכביסה? אולי שינוי הורמנלי בכלל? אולי עובר עליך תקופה קשה ואת במתח נפשי? הכוונה שיכולות להיות המון סיבות להשמנה בטנית, ולכן קשה לתת תשובה מוצקת ואחידה בשאלה הזאת. יחד עם זאת, אם השמנת כי צרכת עודף קלוריות אז הכי נכון יהיה לצמצם את כמות המזונות אותם את מכניסה לגופך בצורה נכונה, ובמקביל להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית.

האם השמנה היא נטיה גנטית?

מחקרים מצביעים שכן! ראיה לכך, ניתן להבחין בצורה מובהקת בילדים קטנים עם נטיה להשמנת ית אשר "סוחבים" אותה על הגב שלהם כבר מגיל קטן, היות וזה הגיע בתורשה מהוריהם. במילים אחרות, בתוך המבנה הגנטי שלהם קיימת נטייה להשמנת יתר שכאמור אין לנו שליטה עליה אבל יחד עם זאת ניתן "לפקח" עליה. נשים הסובלות מנטייה גנטית משפחתית, כדאי ואף רצוי שימנפו זאת לפעילות גופנית על בסיס יומי (בחדר כושר בצורה עצמאית או עם מאמנת כושר אישית), לאכילה מאוזנת, לבדיקות שגרתיות על בסיס תדיר יותר מהרגיל ומידי פעם רצוי גם להישקל.

האם היא נחשבת לדבר בריא?

קצת קשה לומר על השמנה דבר בריא, אבל צריך לשאול למה התכוונה המשוררת. למשל: אם מדובר בילדה רזה מאוד, בת 16 בגובה 1.60 עם BMI נמוך משמעותית מהנורמה, הכי נכון יהיה לטפל במקרה זה בצורה המקצועית ביותר בעזרת תמיכה מההורים ובליווי של אנשי מקצוע נכונים (דיאטנית או נטורופתית).

יחד עם זאת, אם קיימים קשיים נפשיים המשפיעים על התפקוד החברתי היומיומי שווה מאוד להתייעץ עם פסיכולוגית או פסיכאטרית. במקרה זה ההשמנה הינה צורך קיומי בסיסי והכרחי לניהול חיים בריאים יותר.

למה משמינים שמפסיקים לעשן?

ישנן מספר סיבות עיקריות לכך! הראשונה הינה הניקוטין, אשר יש לו השפעה ישירה על המטבוליזם (קצב חילוף החומרים בגופנו) כלומר אישה המפסיקה לעשן קצב חילוף החומרים בגופה קטן וכתוצאה מכך היא עלולה להשמין.

השניה הינה סיבה התנהגותית, זאת אומרת נשים רבות הנוטות לעשן עושות זאת כי זה גורם להן להנאה, להפסקה (בדרך כלל סיגריה עם קפה) לכיף מעין תעסוקה לידיים וכמובן לפה, ואילו כאשר הן מפסיקות להן הן מחפשות את "המשהו" הזה והכי זמין זהו האוכל.

האם אפשר להשמין מאכילת פירות?

בטח שאפשרי! הפירות מורכבים ממים ופרוקטוז (סוכר פירות שהוא בשורה התחתונה סוכר), אם תצרכי כמות בלתי מוגבלת של פירות ובהגזמה, וכתוצאה מכך תעברי את מכסת הקלוריות היומית המתאימה להרכב גופך קיים סיכוי כי תשמיני.

אישה מחזיקה בידיה חטיפים
אישה מחזיקה בידיה חטיפים

כמה משמינים בהריון?

בין 8 ק"ג ועד ל-30 ק"ג! תלוי מה יש לאישה בבטן: תינוק אחד, תאומים, שלישיה או רביעייה. כל אישה הריונית נבדלת מהאחרת בהרכב גופה, בנטיות הגנטיות שלה, בהרגלי התזונה שלה ולפיכך העליה במשקל בזמן הריון תהיה מאוד דינמית ומשתנה בקרב הנשים.

דרך מצוינת להתמודד עם הנושא היא לעשות ספורט בהריון אשר יגרום לך לחזק את הגוף שלך כשאת בהריון ולהגיע ללידה חזקה יותר, ולהמשיך עם ספורט אחרי הלידה אשר יעזור לך "להוריד" את הקילוגרמים המיותרים שנותרו לך.

האם שומן מפריע להיכנס להריון?

חד משמעית כן! אישה הסובלת מהשמנת יתר ומעודף משקל, החורגת מהנורמה בצורה משמעותית תסבול מהפרעות בפוריות ובביוץ (לרוב בשל רמות אינסולין גבוהות אשר יגרמו לשחלות פוליציסטיות), עוד בהקשר זה עודף שומן מייצר אסטרוגן אשר עלול להפריע לביוץ. לכן, אם את נמצאת בגבול החורג מהנורמה עדיף שתטפלי בנושא אצל דיאטנית מוסמכת.

ייעוץ טלפוני חינם

מתן מענה מהיר ומקצועי ביותר

אימון ניסיון בלי התחייבות

אימון הכרות במחיר של 150 שקל בלבד

דברו איתיוואטסאפ